DUYURULAR
 • 1 Aralık 2021

  Bursluluk Başvurularımız Başladı!

  15-16 Ocak tarihlerinde okul bursluluk, 8-9 ocak tarihlerinde kurs bursluluk sınavlarımız bulunmaktadır. Bursluluk sayfamızdaki ilgili formları doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bursluluk başvuruları için tıklayınız.

 • 1 Aralık 2021

  Aralık Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Aralık 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Kasım 2021

  Kasım Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Kasım 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Ekim 2021

  Ekim Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Ekim 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Eylül 2021

  Eylül Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Eylül 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

DOĞRU STATÜ EĞİTİM KURUMLARI
SINAV KAYGISI


 • 24 Kasım 2017

alt

2017-2018 Eğitim öğretim yılında liselere geçiş ve üniversite sınavlarına yaklaşık üç buçuk milyon öğrenci girecek. Ebeveynler ile birlikte on milyon insan sınav başarısı bekliyor. Her anne babanın çocuklarının gelecekte güçlü ve güvende olmasını ister, bunun için çocuklarına iyi bir meslek edindirmeyi amaçlar. İşsizlik oranının yüzde onu geçtiği bu günlerde herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünü bitirmiş olmak ebeveynlerin amaçlarına ulaşması için yeterli olamamaktadır. Bu durum anne babanın kaygısını –özellikle annelerin- arttırmaktadır. Bütün duygular gibi bulaşıcı olan kaygı ebeveynlerden çocuklara geçmekte ve onların başarısını olumsuz yönde etkilemektedir.

Kaygılanan ebeveyn, çocuğu daha fazla çalışmaya zorlayarak amaca ulaşmaya çalışır. Ancak bunu yaparken “olumsuz motivasyon” cümleleri kurarak bu defa onun motivasyonunu düşürmektedir. Kaygının yanına eklenen olumsuz motivasyon ise çocuğun tüm enerjisini alıp götürmektedir.

Sınav kaygısıyla baş etmenin en etkili yolu sadece çocukla “kaygı yönetimi” çalışması yapmak değildir. Öncelikle ebeveynlerle, daha sonra çocuklarla çalışılmalı ve sınavın hayattan “büyük” olmadığı aileye doğru yöntemler kullanılarak anlatılmalıdır. Aksi takdirde çocuğumuzun başarısını sağlamak adına onu başarısızlığa sürüklemiş oluruz.

Feridun BALCI

Eğitim Koçu