DUYURULAR
 • 01 Mart 2023

  Mart Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Mart 2023 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 25 Ağustos 2022

  Eylül Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Eylül 2022 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 1 Ocak 2022

  Ocak Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Ocak 2022 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 1 Aralık 2021

  Bursluluk Başvurularımız Başladı!

  15-16 Ocak tarihlerinde okul bursluluk, 8-9 ocak tarihlerinde kurs bursluluk sınavlarımız bulunmaktadır. Bursluluk sayfamızdaki ilgili formları doldurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bursluluk başvuruları için tıklayınız.

 • 1 Aralık 2021

  Aralık Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Aralık 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Kasım 2021

  Kasım Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Kasım 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Ekim 2021

  Ekim Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Ekim 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

 • 01 Eylül 2021

  Eylül Ayı Yemek Listemiz Yayınlandı!

  Yemek listelerimiz aylık olarak hazırlanır, velilerimiz ve öğrencilerimizle düzenli olarak paylaşılır. Eylül 2021 yemek listemizi buradan inceleyebilirsiniz.

DOĞRU STATÜ EĞİTİM KURUMLARI
BAĞIMLILIK ÜZERİNE


 • 05 Nisan 2021

Doğru Statü Eğitim Kurumları

Bağımlılık üzerine düşünürler, sosyologlar, psikiyatrlar binlerce kitap yazmışlardır. Bir çok tanımlama yapılmıştır bağımlılık üzerine. En bilindik tanım "bağımlı olan bireyin günlük yaşamını idame edemez hale gelmesi" olarak tanımlanır. Bu tanıma göre birey, yavaş yavaş önce sosyal hayattan kopmaya başlar, daha sonra da fiziksel sonunu hazırlar...

Bağımlılık davranışının son aşamasında ise çoğunlukla, bağımlı olanın ölümü gerçekleşir. Bağımlılığı oluşturan davranışın altında arzular, istekler, kabul görme, ait olma, dikkat çekme, kendini değersiz hissetme gibi duygu ve düşünceler vardır. Genelde bağımlı olan kişiler sosyal, fiziksel, ruhsal ve bilişsel olarak en çok zararı kendisine verir. Kısaca uyuşturucu, sigara, alkol, kumar, teknoloji, internet, kahvehane, seks gibi uzayıp giden bağımlılık türleri vardır.

Olumsuz etkileri olarak birey önce kendisine ve en yakınlarına (en çok sevdiklerine) zarar vermektedir. Bu zararın insanlığa olumsuz etkileri pek hissedilmez. Çoğu kişi ve sınıflara doğrudan ya da dolaylı olarak olumlu katkıları vardır.

Dikkatimi çeken en kötü bağımlılığa psikoloji alanında hiç değinilmemektedir: PARA. Günümüzde her şeyin maddi değeri para ile eşitlenmektedir. Para bağımlısı olan kişi bağımlılığından dolayı pek zarar görmez. Tam tersine parayı (sermayeyi) arttırmak için kendisinin dışında insanlara zarar verir. Küresel boyutu ile baktığımızda ise bütün insanlığa, ekolojik yaşama ve dünyanın bütününe zarar vermektedir. Para, sermaye, kapital, likidite, elmas, altın, değerli madenler (hangi terimle kullanmak isterseniz) gibi alanlardaki bağımlılık; bırakın lokal düzeyde küresel anlamda milyonlarca insanın ölümüne neden olan I. ve II. Dünya Paylaşım Savaşlarına neden olmuştur. Hala dünyanın her yerinde yüzlerce insan ölmektedir bu yüzden. Büyük düşünüre saygı ile....